Kate Bowler „Niekas nenutinka be priežasties”

Kai pamačiau knygą ir mąsčiau pirkti ar nepirkti, tai tik vos atidėjau sprendimą sekančiai dienai, ir ana ėmė rastis visur kur, nupiginta tai daugiau, tai mažai. „Pridaviau butelius” ir už depozitinius pinigus nusipirkau. Rimtai. Visuomet galvoju ką galima nuveikti su tais atgautais centais. Tiesiog grąžinti į piniginę – tai tarsi sumenkinti jų santykio kelionę, panaikinti jų pažadą „aš būsiu geras”. Kaip gerai nusipirkti ledų ar knygą! Sukaupus didelį maišą visuomet gaunasi kokie 3-5 eurai.

(mažas narvaliukas ant knygos iš vaikiškų Roblox fanų žaisliukų rinkinio)

Toks viliojantis pavadinimas!

Gali nusipirkti ir iš karto klausti savęs, kokia buvo šio pirkinio priežastis?

Knygos autorė yra profesionali optimistė. Geresnių žodžių jos veiklai nerasčiau. Ji yra istorikė dėstanti religiniame universitete, ir, jei dar iš to neužtektų poreikio optimizmui, tai pati iš savęs yra brand’o ženklas, parduodanti paskaitas, knygas, podkestus ir t.t. Kilusi iš mnemonitų tikėjimo (jų yra ir Lietuvoje, vadinasi laisvaisiais krikščionimis), knygoje labai įdomiai aprašo palyginimus su kitomis krikščionybės šakelėmis. Katalikai joje pateikiami visai gražiai, o pati knyga yra apie tai, kaip Kate susirgo storžarnės vėžiu ir, kaip sunku pas tuos gydytojus patekti, iš jų naudos gauti, o aplinkiniai klausinėja ir patarinėja nesąmones, bet viskas gerai – svarbiausia yra toliau gyventi ir nepasiduoti anksčiau laiko vien todėl, kad dalykai klostosi ne taip, kaip norėjai. Nors Dievas geras, bet Pasaulis – visoks.

Žodžiai, kuriuos gydytojai delikačiai parenka „ketvirtai stadijai” įvardyti, reiškia, kad esu spagečių dubuo vėžiui.

79 psl.

„Niekas nenutinka be priežasties” ant viršelio yra juodas humoras, ne knygos esminė mintis. Įvedus į Google iš karto matosi visokiee aprašai, apie ką šitą knyga ir man atrodė, kad jie rašyti knygos neskaičiusių arba tik permetusių akimis:

Hmm… taip, tikriausiai su meile parašytas tas aprašymas, kur tik patekus pas n gydytojų ant galo sužinai, kad tau mirtinas vėžys ir tada dar paaiškėja, kad gydymui turėsi knisti pinigus iš kur tik nori, nes draudimas nieko neduos? O gal ta istorija apie tai, kaip 30+ gydytojų neranda kas yra ir pusė aiškina, kad, mergaite, tau čia rankos skauda nuo jogos, daryk jos mažiau, o kita pusė, kad daryk daugiau 😀 Arba, koks ten požiūri į mirtį pokytis, kur jauna, ką tik vaikelio susilaukusi moteris, nori gyventi, o susirgusi vėžiu turi dar priminti visiems, kad nu taip, ji gyventi šiaip tai nori, jai džiaugsmo šita žinia neneša ir ji nesiruošia ieškoti paguodos idėjose, kad „dabar būsi Dievo angelėliu”.

Būdama ligoninėje sužinojau, kad kai gydytojai jums nori ką nors pasakyti, tai sako ketvirtą valandą ryto, kai pradeda vizitacijas, o jūs dar miegate, bet jei nori pasakyti ką nors labai blogo, tada atsiunčia žmogų su trumpiausiu baltu chalatu. Labiausiai patyrę gydytojai nešioja ilgiausius baltus chalatus, o trumpiausius – žaliausi ir nerimastingiausi gydytojai pasaulyje. Taigi, kai pirmą kartą išgirdau, kiek man liko gyventi, supratau, kad ištraukiau trumpą chalatą. Regis, tyrimų ligoninėse, tai yra mokomasis dalykas. Reikia surasti žmogų, kuris išgyvena sunkiausią gyvenimo akimirką, ir pasiųsti pas jį interną.

105 psl.

Ar galėtų taip būti, kad šią knygą teko visur kur nupiginti, nes nesigauna pateikti lietuviškam skaitytojui, o apie ką jinai? O jinai yra apie tai, kad žmonės serga.

g
(gif’e Uncle Rogers, mano mėgiamas komiko personažas besišaipantis iš vakariečių bandymų gaminti „Azijos virtuvę”)

Nes 2.29 eurai tikriausiai yra visiška nevilties kaina parduotuvei, tipo prašau, išnešk šitą daiktą iš mūsų.

Kai pati rašau, tai visai dažnai koks vienas kitas skaitytojas pasipiktina, kad tekste nėra aiškios ir konkrečios žinutės. Vieni pasigęsta pamoralizavimo, o kiti sutapimo su jų pačių pasaulėžiūra. Subjektyvios patirtys itin rizikuoja būti įvertintos „nu ir ką?”, „kas iš to?”, „tai ką čia norėjai pasakyti?”.

O ką tu norėjai išgirsti?

Tarp mūsų kurį laiką tvyro švelni tyla, nes abu galvojame, kaip mylime vienas kitą, paskui tėtis sako:
– Paskui prisimenu, kad Dievas netgi Mocarto nepasigailėjo… pasiėmė jį tavo amžiaus… taigi… – Jis mosteli rankomis, lyg abiejose laikytų sunkius daiktus. – Taigi, supranti.
Imu juoktis.
– Nuo ko jis mirė?
– Nuo maro, manau.
– O Jėzau.
– Tai va. Dievas tavve myli bent jau tiek, kiek Mocartą.

142 psp. Šita man ypač patinka, nes galima klausti ar čia tinka ta taisyklė „neminėti Dievo vardo be reikalo”. Ar tinkamas reikalas nustebti, kad miršta jauni žmonės? Manau, kad net labai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *