Filum terminale malformacija

Toks trumpas, aiškus, bet nesudėtingai sudėtingas atvejis.
51 metų vyras kreipiasi į gydytojus dėl tris mėnesius silpstančių ir tirpstančių kojų. Prasidėjo nuo pėdų ir „užkilo” iki pat pilvo silpnumas. Raumenų jėga 4, jutimo sutrikimai nedideli iki T10. Šlapinimosi ar tuštinimosi sutrikimų nėra. Keliauja į MRT, kuriame OPA ryški edema (patinimas). Tolimesni tyrimai ant smūgio ir OPA OPA – pacientas turi arterioveninę malformaciją filum terminale srityje. Nėra labai jau retas dalykas tos malformacijos bet kur kūne, nervų sistemoje dažnai labai simptominės. Bet tokioje vietoje?

Filum terminale, pažodžiui „galinis siūlas” yra tokia tvirta daugiausia jungiamojo ir kraujagyslinių audinių struktūrą, kuri prasideda dar po nugaros smegenų dangalų priedanga, bet tįsta jau už jų ir kuri prisitvirtina prie pačių paskutinių slankstelių – uodegikaulio. ~20 cm viso net gali siekti. Įsivaizduokite vieną nugaros inkarą kakle ties pakaušiu, o kitą ties uodegikauliu ir abu tempia, kad viskas nesusivyniotų kaip nereikia.
Beje, dėl to ir turime bent du uodegikaulius – vienas laiko išangės keliamuosius raumenis, kitas padeda palaikyti nugaros kanalo audinių įtampą. Jei turėtumėte tik vieną, tai truputį gliučintų galvą kakojant, ką jau kalbėti apie kitus dubens raumenų nuotykius. Va, jei vaikai kada paklaus kodėl kryžmens slanksteliai suaugę, o uodegikaulio ne, galėsite pasakyti :V

Ok, grįžtam prie atvejo. Kaip visos venos, taip ir galinio siūlo venos gali sugebėti varikozuotis, o arterijos būti pažeistos aterosklerozės. Bet čia kita situacija – čia yra į veną įaugusios šoninės kryžkaulio arterijos, katros yra gana šustros kraujo padavimo prasme. Kodėl tik dabar „išlindo” galima būti spėlioti – gal kažkokios kūno pozos pasikeitė, gal amžiniai kraujagyslių pakitimai, gal kraujospūdis pradėjo kilti, bet per arterijas į tą veną pradėjo plūsti daugiau kraujo, nei ji galėjo perduoti toliau, ji ėmė plėstis ir raitytis, nebetilpdama ten kur yra ir spausdama nervus.
Paskutinis OPA į operacinę, malformacija pašalinta ir dar po trijų mėnesių pacientas pilnai sugijęs.


Žiūrinėju atvejo vaizdus ir galvoju, brač, pats stuburas šiame atvejyje tai toks geras.
Kasdien paspoksau bent į vieną anterolistezę, į kokius tris išsigaubusius diskus, kas savaitę vieną kitą sidesmofitą. Ostechondrozė tai iš viso, tipo, o tai ne pas visus, kaip kokia depresija, nacionalinė liga. Baisiai fun, kad radiologai tuos vaizdus įrašo į flešiukus ir duoda pacientams į rankas, tai gali žiūrėti ne tik neurologai ir neurochirugai, bet visa giminė ir draugai, šeimos gydytojas ar gal net kineziterapeutas. Būna ten „viskas blogai”, bet smegenim realiai pavojus tik iš lėtinio skausmo ir gyvenimo neteisybės. O būna „viskas tobula” ir koks, nežinau, strateginės arterijos stubure infarkčiukas lempinis ir ate kojytėm net su max greitu ir tiksliu gydymu būna nesuspėji nieko.

Daugiau vaizdų iš atvejo, originalus aprašas ir graži įvykio schema čia – https://www.neurology.org/doi/pdf/10.1212/WNL.0000000000214796

Geležiniai dantys

Paveiksliukas iš čia https://epod.usra.edu/blog/2005/07/chitons-on-bermuda.html

Kas turi geležinius dantis? Chitonai! Tokie moliuskai, kurie gyvena tik vandenynuose, visokie visoje planetoje, svarbu, kad ne per tamsu ir pakankamai sūru būtų. Baltijoj nebent netyčia pasitaikytų.

Graužia pačius mažiausius ant akmenų gyvenančius padarėlius ir dumblius. O tam, kad nenusitrintų savo moliuskiniai liežuvių „dantukų” į tuos akmenis, tai juose yra ne kalcis, o GELEŽIS. Taip chitonai moka graužti ir nesusigraužti savęs į kietus paviršius. Atrodo keisti, nes mums įprasta, kad moliuskai turi vieną kriauklę „namuką”, dvi geldeles ar kokie šliužai. O čia kas dabar? Kai kurie geba susiriesti į kamuoliuką ir nepasieksi tu jų per jų tas kriaukleles.

Dar vieną retą dalyką chitonai moka, tai išžliaužę paėsti ar pasidomėti aplinka jie moka grįžti į tą patį tašką, iš kurio išėjo. Kaip jie tą padaro mokslui kol kas nežinoma. Galimai visai gerai orientuojasi magnetiniuose laukuose. Magnetito kristalai evoliuciškai yra vienas seniausių informacijos išsaugojimo būdų gyvuose organizmuose, paukščių snapuose specialiuose organuose turinčiuose ryšį su regos nervais jie padeda paukščiams matyti kur skristi į šiaurę. Patogu migruojant ar kokiam pašto kavrveliui žinant kur grįžti namo, net jei išvežtas buvo aklinoje dėžutėje.

Žmogaus kūne irgi yra magnetito. Po hemoglobino ir mioglobino, bei feritino jis yra trečias pagal svarbą „geležiukas” – daugiausia randamas smegenyse. Mūsų pačių pasigamintas yra gražus ir kristalinis, tvarkingai susidėliotas, o patekęs iš aplinkos su tarša yra… na, kaip koks apdaužytas akmenukas, tokios kaip mikrosferos. Patenka į smegenis pvz.: su įkvepiamu oru, kodėl smegenys jį pasiima bbž, bet prisirenka ir mikroplastikų taip visokių. Tai ne tik planktonas čiumpa, kas maža ir spalvota, mūsų smegenai irgi daro ooo shiny. Įdomu kad magnetito gali susikaupti tiek daug smegenyse, kad matytis MRT vaizduose. O jei dar kraujyje daug feritino, tai visai įdomių fokusų žiūrėtis. Sergant kai kuriomis demencijomis to beprasmio magnetito būna labai daug, bet ar jis susikaupia nuo taršos ar smegenys nebesusitvarko su geležimi ir nebesušukuoja tų kristalų dar nėra aišku.

Apie chitonus:

https://www.science.org/doi/10.1126/science.adu0043

Apie smegenų magnetinius vaiduoklius (labiausiai būdingi Alzhaimerio ligai):

https://link.springer.com/article/10.1007/s11596-011-0493-1

O čia pasidalinsiu Junji Ito trumpa manga apie fantastinius smegenų kristalinius sutrikimus, viena mėgiamiausių mano jo istorijų, piratinė, tai kokybė ne kokia, kas norės, ras geresnę oficialiai nusipirkti, labai verta 🙂

https://imgur.com/gallery/long-dream-because-you-didnt-need-to-sleep-tonight-4e4G5

PS chitonas buvo vienas pagrindinių senovės graikų ir romėnų rūbų. Toks mandras pavadinimas, bet žodis reiškia „linas”. Dar prie jo buvo fibula (segtukas) ir zosteris (diržas) 😀 Ai, kokie medicininiai terminai. Man labai patinka chitonų pavadinimas, nes mes Lietuvoje turime sidabrines avižėles. Ir, nors jos yra vabzdžiai, bet ar kažkur smegenyse pas mus visus yra mintis mažus blizgančius nariuotus padarėlius pavadinti kokiu grūdeliu?

Už informaciją apie chitonus dėkoju draugei, kuriai papasakojau, kad netyčia į skalbenkę įmečiau palaidinę su geležies šildančiu pleistru ir pasijuokiau, kad dabar mano rūbai bus apsaugoti nuo vaiduoklių. Kaip tik žiūriu „Supernatural” serialą, ten galima vaiduoklį laikinai numušti su kokiu žarstekliu, bet ji tą mintį priėmė visai rimtai. :V Chitonai jau taip seniai planetoje gyvena, pats velnias jų bijo, nes jam gali įkasti!