Apie dantenų mikroorganizmus ir savižudybių riziką

Apie dantenų mikroorganizmus ir savižudybių riziką

Saliva microbiome, dietary, and genetic markers are associated with suicidal ideation in university students

Angelica P. AhrensDiego E. Sanchez-PadillaJennifer C. DrewMonika W. OliLuiz F. W. Roesch & Eric W. Triplett

Scientific Reports volume 12, Article number: 14306 (2022)

Straipsnis apie dantenų ligas ir psichinę sveikatą. Tyrėjai po ranka turėjo daug studentų (visą kursą), tai paėmė iš jų burnų pasėlių ir paklausinėjo, kurie iš jų nori nusižudyti, o kurie – ne. Nebijokit to klausti – klausimas apie savižudybę neskatina to padaryti, ir gana daug žmonių tikrai tą pasako, jeigu yra paklausiami. Iš 500 studentų 47 pasakė, kad nori ir gavonukreipimus pas psichinės sveikatos specialistus.

Na, o štai pasėliuose žiūrėjo kas auga. Studentus taip pat lygino pagal jų tam tikrus leukocitų antigenus (genetinį imlumą ar atsparumą vienom ar kitom, ypač lėtinėm, infekcijom ar gebėjimui sugyventi su bakterijom). Na ir rado, kad genetinis rūgštinės fostatazės-1 geno rs10437629 variantas, kuris jau anksčiau nustatytas, kad turi svarią įtaką savižudiškam elgesiui ir bipoliniam sutrikimui, buvo susijęs su tuom, kad studentų, kurie šitą turėjo, seilėse visai nerado Alloprevotella rava bakterijų! O taip pat studentai, kurių seilėse šios bakterijos buvo labai mažai (pvz.: buvo apsikrėtę Treponema denticola ir ana neleido aloprevoteloms gyventi) – turėjo ryškiasnes suicidines ideacijas, ir šiaip prasčiau jautėsi.

Na va tai tau. Galėjai net neduoti studentams klausimyno, o paprašyti paspjaudyti į mėgintuvėlį ir pagal tai nukreipti psichologams ir psichoterapeutams?

Alloprevotella rava yra skaitoma neva nereikšminga kliniškai bakterija, nes tipo visi ja turi (pasirodo, kad ne visi), jos sumažėjimą lemia nebent kitų bakterijų įsivyravimas burnoje dėl įvairių priežasčių.

Kadangi rs10437629 turintys asmenys šios bakterijos neturi – tai jie negauna iš jos tam tikrų jos tiesiog išmetamų medžiagų. Vat gyvena sau bakterija prie dantuko, graužia maisto likučiuką,
Anos patenka į kraują, pereina hematoencefalinį barjerą ir, pasirodo, veikia kaip nuotaikos stabilizatorius. Ir gydyti asmenis, kurie turi šią mutaciją ar, kuriems trūksta šios bakterijos, tada, gaunasi, kad visai nebesunku – arba reikia sugalvoti, kaip tą bakteriją užveisti burnoje (kam tiesiog sumažėjęs kiekis galimai tereikia pakeisti burnos higienos įpročius), arba gauti jos gaminamas medžiagas, kaip maisto papildą, pvz.: čiulpinukuose ar kramtoškėj.

Alloprovetta gyvena natūraliai ne tik burnoje, bet ir makštyje. Naujagimiai ja gauna gimimo metu, o jei gimsa per Cezario pjūvį – tai greitai per bučinukus visokius.

Beje, rado, kad įvairesnį kiekį visokių bakterijų burnoje turintys studentai geriau ir kokybiškiau miegojo. Bet ar taip yra dėl to, kad bakterijų įvairovė tą lėmė, ar tai, kad jai tokiai palaikyti reikėjo įvairiapusiško ir įdomaus gyvenimo, po kurio geriau miegasi, lieka kitiems tyrimams 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.