Apie alkoholizmą ir nemigą

Apie alkoholizmą ir nemigą

Apie nemigą ir alkoholizmą. Čia aprašo įdomų tyrimą, kuriame gavo rezultatus priešingus, nei tikėjosi! Žinoma, kad alkoholio vartojimas, net mažais kiekiais, yra reikšmingas nemigos sukelėjas. Įvertinę kas vyksta miego metu mokslininkai tikėjosi, kad paėmę asmenis, kurie be alkoholizmo jau turi nemigą, tai po alkoholio vartojimo turės daug stipresnes pasekmes, nei nemigos neturintys.

Insomnia as a moderator of alcohol use and blackout: Potential role in acute physiological consequences

Mary BethMiller Cassandra L.Boness Angelo M.DiBellodBrettFroeliger

O rado priešingą dalyką. Nemiga sergantys asmenys gausiai vartojantys alkoholį turėjo mažesnę alkoholio sukelta amneziją (liaudiškai kai prisigeria tiek, kad “lūžta”), nei ne neturintys nemigos. Tai turi kitą teoriją, kad nemiga sergančių asmenų kūnai yra nuolatinėje streso būsenoje – pasiruošę gintis nuo to, nuo ko tikėtiniausia, kad reikės. Jie turi jau paruoštus fermentus alkoholio skaidymui. Kadangi alkoholio skaidymo fermentų lygis kūne įgimtai yra paklusnus cirkadiniam ritmui (evoliuciškai jie skirti galėti valgyti pernokusius ir nuo medžio savaime nukritusius vaisius, o jų parinkti tikėtina, kad išlįsi tik tada, kai plėšrūnas nematys ką veiki, o tu pats dar/jau matysi kad va, raudonas dalykėlis ant pilkos žemės guli), tai tam, kad jų visada būtų galimų reikia smegenims apsispardyti savo nuovoką rytas čia ar vakaras, dabar bus amžina prieblanda.

Igalaikėje perspektyvoje šitas gebėjimas “nenulūžti” taip greitai,, lengvai ir ilgai labai pakenkia – kūnas nesigina nuo kitų pavojų, greičiausiai suvartojamo alkoholio kiekiai jau pavojingesni konkretiems asmenims, nei kitų, kuriems alkoholis iš viso jokios nemigos nesukelia, tačiau tie artimo laiko įvykiai, kai atrodo, kad kitą dieną visai nieko tokio – tik dar labiau lemia ilgalaikį alkoholio vartojimą. Daugiausia nuo alkoholizmo pasekmių nukenčia “normalūs” žmonės. Kam alkoholis greitai apnuodija kūną lengvai pagrėrę jaučiasi taip blogai, kad sako, jog daugiau niekada. Kas super duper įgimtai super sajanai alkoholio skaidyme, jų protėviai matyt tik nukritusius vaisius ir valgė, į medžius nelipo, nemedžiojo, tai irgi nekenčia didelių alkoholizmo pasekmių, toliau gal net tęsia savo prigmtinę gyvenseną, konteinerį kokiam pasiknisa, o visi kiti stovi, žiūri ir nesupranta KAIP anas dar gyvas. Nu čia kaip žiūrėti į super gražuolę modelę ir nesuprasti KAIP ji gyva su tokia figūra.
Genetika.

Kaip “sunkų gėrimą” šiame tyrime įvertino suvartotus 5 ir daugiau alkoholio vienetų vienu kartu (arba viso 14 vienetų/sav) vyrams. Lietuvoje mes skaičiuojame nuo 6 vienetų vienkartinai. Alaus butelis turi maždaug 2 vienetus, vyno butelis maždaug 8. Alkoholikai dažniausiai turi atsakymą “visi normalūs tiek geria”, kadangi alkoholizmas, kaip sutrikimas, yra adaptacija į stresą, tai ji moka uzurpuoti smegenys “normalumo” neuronus ir tikrai žmogui atrodo, kad normalu, gynybinės reakcijos, kaip pyktis ar juokas pasakius, kad, žinok, dauguma žmonių gal per savaitę butelį kokį vieną-kitą alaus išgeria, jei ir iš viso išgeria, yra visiškai normalios.

Vyrams iki ~50 metų amžiaus geriau laikytis moteriškų alkoholio suvartojimo kiekių rekomendacijų, nebent tikrai sveriate 125 kg ir turite daugiausia raumenis ten, barzdą iki bambos ir pliką galvą. Kai gydytojai kaba apie lyčių skirtumus metabolizmuose, tai jie nekalba apie socialines lytis. Kad kepenys ir storojoj žarnyno mikrobai irgi gyventų vyriškai, tai jiems reikia vyriškos motyvacijos tą daryti. O jos alkoholis neduoda, duoda kiti dalykai 🙃

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.